Başarıya Ulaşmak İçin Sıfır Yetenek Gerektiren 10 Şey

Hayatımızı düzene sokmak, arkadaşlıklarımızı ve ilişkilerimizi düzene sokmak, iş hayatında başarılı olmak ya da üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirebilmek için yeteneklerimizi sorgulamak yerine bunun dışında nasıl olumlu bir sonuca ulaşabileceğimizi gösteren 10 şeyden bahsedeceğim.

1- Doğru Zamanlama

Dakiklik, sizi başarıya götürecek temel alışkanlıklardan birisidir.

Hem çalışma hem de sosyal hayatınızda önünüzdeki zaman planlamasına sadık olmanız sizi hem etrafınızdakilere karşı sorumluluk bilincine sahip bir birey olarak gösterir hem de zamanı doğru ve “verimli” kullandıkça kendinize yeni yollar açabilecek süreci daha kolay elde edebilirsiniz.

2- Etik Olma

Yaptığınız iş, aldığınız karar ya da kurduğunuz cümleler ne olursa olsun etik olma disiplininizden hiçbir zaman vazgeçmeyin.

Kısa vadede etik kurallarını yıkarken zarar görmediğiniz şeyler uzun vadede karşınıza olumsuz olarak mutlaka çıkacaktır. İçsel olarak kendinizi sorguladığınızda iyi hissetmeyecek bir duruma gelebilirsiniz.

3- Efor Sarf Etme

Bilgiye ulaşmanın zor olduğu dönemler geride kaldı. Artık bilgi avuçlarımızın içinde. Bu kadar kıymetli bir şeye herkes erişebiliyorken öne çıkmak için sarf ettiğimiz efor çok önemli bir noktaya geldi. Herşey o kadar hızlı akıp gidiyor ki, duraksadığımız anda birçok şeyi kaçırarak geride kalıyoruz.

4- Beden Dili

Aristoteles der ki; bir insanın hareketleri, sözlerinden daha yüksek sesle konuşur. Kimi zaman beden dilinin söylemlerimizin önüne geçebilmesi bu sözü kısa ve net bir şekilde açıklıyor.

5- Enerji

İhtiyacımız olan her şeyin başlangıcında tetikleyici etken olarak enerji bulunuyor. Doğada canlı-cansız her şeyin bir enerjisi var ve bu enerjiyi kullanarak bu ekosistemde var oluyorlar.

Enerjimizi yüksek tutmak hem fiziken hem de ruhen çok önemli. Fiziksel olarak spor yapmak bizi diri tutar. Mental olarak da kendimizi güçlü tutabilecek aktivitelere katılmalıyız.

6- Olaylara Karşı Tutum

Yaşadığınız olaylara karşı gösterdiğiniz olumlu tutum sahip olduğunuz yeteneğinizi üst düzeye çıkarır ve eksik olanı dengeler. Pozitif olmaktan vazgeçmeyin. Sonucunda doğru olanın bu olduğunu mutlaka göreceksiniz.

7- Tutku

Tutkulu olmak, hangi konuda olursa olsun size elinizden gelen en yüksek performansı sergileyebilmeniz için en önemli etkendir. Tutkunuz sayesinde korkularınız azalır, motivasyonunuzu kolay kolay kaybetmezsiniz, sahip olduğunuz şeyin önemini daha iyi kavrarsınız.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, tutkunuz uğruna bazı etik kuralları yıkmamalısınız.

8- Yol Gösterilebilirlik

İyi bir dinleyici olmak hayat boyu yaşamınıza dair bir şeyler katacaktır. Geri bildirimler alarak doğru bir şekilde kullanmanız eksik yanlarınız konusunda kendinizi iyileştirmek açısından faydalı olacaktır. Başkalarının başarılarını benimsemekten çekinmeyin ki, siz de üstüne koymak için neler yapabileceğinizi görebilin.

9- Ekstra Hamleler

Sadece beklentilerinizi karşıladığınız bir hayat yaşayarak ilerleyemezsiniz. Bazen de beklentilerinizin üstüne çıkacak hamleler yaparak kendinizi bir adım yukarı taşıyabilirsiniz.

10- Hazır Olma

Hazırlanmamak, bir nevi başarısızlığa hazırlanmaktır. Karşınıza çıkabilecek tüm ihtimallere karşı hazırlıklı olun. Bu özgüveninizi de arttırarak olayların altından daha kolay kalkabilmenizi sağlayacaktır.